chirurgové

20. října 2007 v 22:16 | Terík
Je to zcela moderní lékařský seriál, který rezignuje na realističnost a plně využívá prostředí proto, aby rozehrával a prohluboval své postavy.
Při letošním udílení televizních cen Emmy byli Chirurgové nominováni v neuvěřitelných 9 kategoriích včetně nejlepšího dramatického seriálu, režie, scénáře a hereček ve vedlejší roli. Cenu si sice nakonec neodnesli, ale jako nejlepší dramatický seriál byli oceněni alespoň na Zlatých globech. Je to další seriál z rodiny stanice ABC, ze které vzešly například u nás právě vysílané série Ztraceni a Zoufalé manželky.
Meredith Grey je dcerou kdysi velmi slavné chirurgyně. Ta vynalezla několik zcela nových operačních metod a mezi studenty medicíny je považována za legendu. Meredith je stále v jejím stínu, ale snaží se dokázat, že se na školu nedostala jen kvůli ní. Zrovna nastupuje jako internistka do velké nemocnice v Seattlu spolu s novými přáteli, taktéž doktorskými zelenáči. Cristinou, korejskou prominentní studentkou, která má ale permanentně špatnou náladu a neumí projevovat emoce. Isobel, bývalou modelkou a teď velmi empatickou doktorkou, která nesnese, když někdo zemře. A nakonec je tu George, uťáplý doktůrek, který má poněkud ženské rysy, ale tvrdí, že rozhodně není gay.
Tahle sestava se poprvé dostává do velké nemocnice, hned první den ve službě musí odsloužit osmačtyřicetihodinovou směnu a začíná si klást otázku, zda si opravdu vybrala dobré povolání. Čerstvým doktorům se nedaří napichovat žíly, nevědí, jak se chovat k rodinám pacientů, dělají chyby, ale občas někoho zachrání, i když si nevědí rady zkušení doktoři pracující v nemocnici léta.
To, že Chirurgové nejsou zrovna obvyklá lékařská série, dokáže hned v prvním díle moment, kdy pacient umírá na operačním stole a hraje do toho rychlá popová hudba s popěvkem "Life is Short" (život je krátký). Chirurgové totiž dokáží neuvěřitelně zručně zkombinovat humor (zejména slovní, ale občas dokonce i situační... a někdy černý) a dramatické situace s velkým emocionálním nábojem - a všechno funguje dohromady a výsledek vypadá úžasně. Chvíli se smějete a jindy se vám úsměv na rtech zmrazí a zalívají se vám oči slzami.
Chirurgové rozhodně nejsou kopií Pohotovosti. Jdou si svou vlastní cestou a ačkoliv jsem ještě nedokoukala ani celou první sérii, mohu už teď říct, že jsou mnohem působivější. A navíc, v Pohotovosti jen tak neuslyšíte repliky jako "Co tu děláš?" - "Jen tu tak sedím se svým ukousnutým penisem" (navíc z úst ženy).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama