něco o capoeiře

20. října 2007 v 22:08 | Terík

Capoiera 1Capoiera (čti kapuera) je tradiční brazilské bojové umění, které je součástí národní tradice a kultury této jihoamerické země. Tento způsob boje vypadá spíše jako hra, akrobatický tanec a rytmický pohyb.
Capoiera není afrického původu, ale africko-brazilské provenience a v Brazílii ji vyvinuli černí otroci jako odezvu na životní a sociální podmínky, ve kterých se ocitli. S příchodem prvních otroků, kteří na území Brazílie dorazili před více než čtyřmi sty lety, se v džunglích začaly formovat volné komunity novoosídlenců zvané quilombos (skrytá, maskovaná místa). Capoiera se zde zrodila jako forma neozbrojeného zápasu z konfliktu mezi pánem a otrokem, a stala se zbraní a symbolem svobody černochů.
Je asi jasné, že velmi brzy byla zakázána, ale podobně, jako v případě jiných zakázaných bojových umění, se capoiera praktikovala i nadále, ovšem pod rouškou tance, elegantních pohybů a akrobacie.
Přes pohnutou historii však v roce 1972 Brazílie konečně povýšila capoieru na národní bojové umění a stanovila pro ní jednotná pravidla. Po mnoha desetiletích se tak capoeira v Brazílii opět těší mimořádné popularitě, přičemž je druhým nejoblíbenějším sportem hned za neodmyslitelným fotbalem.
Principy
Základem cvičení tohoto bojového umění je hudba a rytmický pohyb. V Brazílii a po celém světe existují specializované školy na toto bojové umění. Podstatou jsou rychlé a úskočné pohyby, které protivník neočekává. Capoiera 2
Základem je krok "gingo", což je pohyb nohou do čtverce v určitém rytmu. Ten se udává na speciálním smyčcovém nástroji, bubny a tamburínami. Dokonalé zvládnutí kroku gingo je neodmyslitelnou součástí capoiery, protože z ní vycházejí všechny pohyby, kopy a přemety a posléze se do ní opět vracejí. Stálý pohyb totiž nejen maskuje Vaše záměry, ale zároveň soupeřovi ztěžuje zásah. Při boji jsou tedy bojovnici neustále v pohybu a nepoužívají žádné úchopy. Slučují dohromady bojové prvky a akrobatické pohyby jako jsou například přemety a stojky. Při těchto pohybech se provádí různé kopy, takže nohy musí mít bojovník silné.
Kopy a podmety jsou v capoieře nejdůležitějšími ofenzívními technikami. Vyhýbání, úskoky, pády a jiné únikové techniky jsou daleko více zdůrazňovány než klasické kryty a bloky. Ruce slouží v capoieře jako pomocný a rezervní kryt a především se používají jako podpůrný orgán při akrobacii a pohybu na zemi. V capoieře se smějí dotýkat země pouze ruce, nohy a hlava. Právě proto jsou bojovníci oblečeni v bílém, aby na jejich těle bylo vidět každé místo, kterým se dotkli země.
Kopy jsou převážně kruhové. Prováději se ve všech možných polohách a to i například při stoji na hlavě či na jedné ruce.
Poslední a neodmyslitelnou součástí jsou akrobatické prvky. Mezi ně patří celá škála pohybů přes hvězdy, piruety až po salta a přemety.
V současné době jsou nejpoužívanější dva základní styly capoeiry a to Regional a Angola.
Capoiera 3K zápasu je nutné území ve tvaru obdélníku o rozměru 10x12 metrů, samotný boj probíhá kruhu 3 m širokém. Velmi důležitá je také mrštnost a rychlost. Vyhrává ten, kdo protivníka vytlačí z kruhu nebo ho dostane na zem či knokautuje. Úroveň a um bojovníka je značen šňůrou, která má různé barvy, šňůru má bojovník omotanou kolem pasu.
Přihlížející mají také své úkoly. Někteří z nich hrají na různé hudební nástroje, zpívají písně o otrocích a hrdinech nebo potleskávají do rytmu.
Hudba určuje v capoieře tempo hry. Podle rytmu hudby se rozlišují různé druhy hry. Ve stylu Regiona hraje na nástroj berimbau jenom jeden člověk a ostatní utvoří kruh. Potom se přidají hráči na bubny a začne se zpívat úvodní píseň. Ve stylu Angola hrají na berimbau tři lidé a dva bubny - congas, dále je doprovází Gunga, Medio a Viola, jež udržují pouze základní rytmus.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Verča Verča | Web | 19. listopadu 2007 v 16:22 | Reagovat

Sem o tom cetla v novinach, vypada to zajimave.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama