trója

20. října 2007 v 22:16 | Terík
Příčinou konfliktu, který přerostl do legendární trojské války, byla žena. Paris, syn trojskeho krále Priama, měl rozhodnout, která ze tří bohyní (Athéna, Afrodita, Héra) je nejkrásnější. Afrodita, silně toužící zvítězit, mu slíbila nejlákavější odměnu - nejkrásnější pozemskou ženu. Paris jejímu úplatku podlehl a zvolil ji. Na oplátku potom Afrodita v roce 1193 př. n. l. pomohla Paridovi s únosem krásné Heleny, která byla manželkou Meneláa - krále Sparty.
Navíc Paris kromě Heleny ukradl Meneláovi i plnou královskou pokladnici. Tyto podlé činy se staly důvodem deset let trvající války mezi obyvateli Troji a řeckými vojsky. Na obou znepřátelených stranách stáli vůdcové a bojovníci, jejichž jména jsou opředena slávou i v dnešních časech. Do čela trojské armády se postavil Paridův bratr Hector a Řeky vedl do války Achilles za vydatné pomoci slavného Odyssea. Právě on navrhl postavit trojského koně, jehož pomocí se Řekové lstí dostali do města Troje a otevřeli brány svým vojskům...
Troy, GB 2004. Režie: Wolfgang Petersen. Hrají: Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom, Diane Krugerová, Sean Bean, Peter O'Toole, Brian Cox, Julie Christieová, Saffron Burrows, Brendan Gleeson, Nigel Terry, Trevor Eve, Rose Byrneová, Alex King, Nathan Jones a další.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama